”Iнформацiйно-аналiтична Головна | Вст. як домашню сторінку | Додати в закладки |
Пошук по сайту   Розширений пошук »
Розділи
Архів
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Поштова розсилка
Підписка на розсилку:

Наша кнопка

Наша кнопка

Яндекс.Метрика


email Відправити другу | print Версія для друку | comment Коментарі (0 додано)

Повстанський карнавал у Києві

Олег АНДРОС, Київ on Грудень 04,2007

image

«Повстанський карнавал: Битва проти бульдозерів і парканів». Під такою інтригуючою назвою 17 листопада пройшла вже третя акція протесту проти елітного житлового будинку для Міністерства закордонних справ на Пейзажній алеї в Києві. Ця акція багато в чому змінила уявлення про громадські акції протесту в Києві, як такі. Останнім часом більшість акцій проти будівництва звелися до сумного формату пікетування Київради силами кількох пенсіонерів з плакатами «Віддайте наш сквер». Такі акції більше не привертають уваги журналістів, не викликають у перехожих жодних емоцій, крім співчуття і скорботи… Врешті, такі акції не приносять жодних результатів. Зовсім інша справа – карнавал!..

Ідея акції почерпнута з популярних в Західній Європі і на американському континенті перформенсів «Global Street Party», або «Reclaim the streets (RTS)» («Повернемо собі вулиці»). Найвидатніші акції RTS проходили у багатьох місцях одночасно. Вулиці обраних для карнавалу міст «випадково» перекривали автомобільною аварією, миттєво з’являлася музична апаратура й тисячі людей в карнавальному вбранні, стіни й вітрини розфарбовували в усі кольори веселки, на тротуарах установлювали меблі й облаштовували спортивні майданчики, клумби, в асфальті пробивали дірки й саджали дерева. Такі акції в США могли безперервно тривати (тобто – паралізувати місто) кілька тижнів. Нарешті ідеї RTS дали про себе знати і в Україні. На відміну від США, наша Конституція вже 5-ю статтею говорить, що в Україні «Влада належить народові», що давно мало стати девізом всіх громадських кампаній і українських RTS зокрема.

Власне, репортаж та враження

Ініціатором акції  виступила не громадська організація, не ініціативна група і не політична партія. Ініціатором стала ЖЖ-спільнота «Збережи старий Київ», тобто ідея і сценарій акції народились безпосередньо в інтернеті.

Дійство зібрало біля місці майбутнього будівництва близько 200 учасників карнавалу і близько 10 правоохоронців, частина з яких, слідуючи ідеалам карнавалу, прибула на акцію перевдягненими. Передусім організатори роздали всім бажаючим прес-реліз. Авжеж, на карнавал завітали представники багатьох організацій, інтернет-спільнот і тусовок, співробітників спецслужб. Багато хто прийшов у відгук на розклеєне містом оголошення. Відтак всі мали бути в курсі справ, що тут насправді відбувалися.

Карнавал підійшов до місця урочистим маршем від, між усім, знищеного Київрадою історичного музею до майбутнього будівництва на Пейзажній алеї. Тим часом, крізь щілину паркану недолуго видивлявся охоронець будівельного майданчику… Відмовившися долучитися до веселощів і гордо покурюючи у віддалі, охоронець швидко отримав на свою адресу з десяток несхвальних «пострілів» сніжками.

Головною подією акції стала інсценізація (а може це була репетиція?) штурму будівельного паркану. Задля цього паркан прикрасили макетами бульдозерів та іншої будівельної техніки й «оздобили» гаслами протестуючих. Після цього почалося власне дійство: макети, разом з парканом, закидали сніжками та «бомбами» з фарбою. Всім бажаючим дали слово: кожен учасник міг висловити своє ставлення до будівництва і ситуації в місті в мікрофон або гучномовець. Як трибуну була використано дах акційного авто. Дехто навіть спромігся заспівати учасникам акції власні соціальні пісні, приурочені до тематики карнавалу. Слово дали й правоохоронцям, які приєдналися до карнавалу трохи пізніше (між усім найправдоподібніше вбраними у військові костюми). Проте вони відмовилися від пропозиції сказати ані для чого прийшли, ані що думають про акцію, ані будь-що інше. Таким чином було досягнуто максимальну толерантність і взаєморозуміння протестуючих і міліції – адже всі вони разом НА БОЦІ ЗАКОНУ!

Закінчилась акція символічним поваленням паркану навколо будівельного майданчика.

Трохи про саме будівництво.

Пейзажна алея є самим центром дітинця стародавнього Києва. Саме тут у минулому було засновано столицю Руси. Зараз ця територія є історико-культурним заповідником «Стародавній Київ». Територія знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Проте Міністерство закордонних справ України вважає, що саме тут відкривається досить гарний краєвид, щоб збудувати 9-поверхівку для своїх колишніх співробітників і ще для когось.

15 липня 2004 року рішенням Київради №448/1858 Міністерству закордонних справ було надано земельну ділянку «для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку на перетині пров.Десятинного та Пейзажної алеї в Шевченківському районі м.Києва». Мешканці прилеглих будинків (ХІХ століття), які вже постраждали від будівництва по сусідству, домоглися скасування цього рішення тією ж міськрадою (9 березня 2006 року). Утім, уже 12 вересня 2007 року, Київська містобудівна рада затвердила будівництво 9-поверхового монстра прямо на краю Пейзажної алеї, що повністю спотворить тутешній історико-архітектурний ансамбль.

Не будемо заглиблюватись у нюанси того, чи взагалі МЗС має статутне право займатись будівельним бізнесом, але… Забудова порушує неабиякий перелік українського законодавства. Це, зокрема ст.ст. 44, 52, 57, 83, 84 та 150 Земельного кодексу України, ст.ст. 40, 60, 62, 63 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 12 та 13 Закону України „Про планування та забудову територій”, містобудівних норм ДБН 360-92** (п.п. 10.1, 10.2, 10.4), норм Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів (п.п. 4.2, 6.1), Генеральний план розвитку м. Києва до 2020 р. та Програма розвитку зеленої зони м.Києва до 2010 року. Крім того, порушують і цілий пласт законодавства з охорони історико-культурної та археологічної спадщини.

Трохи передісторії

На попередні акції та інформаційні запити ані Президент, ані МЗС не прореагували. Тому учасники спільноти «Збережи старий Київ!» надіслали листи з проханнями розслідувати ситуацію, а також вплинути на український уряд до низки міжнародних структур: Центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Організації міст всесвітньої спадщини, Міжнародної ради монументів та пам’яток, Міжнародного центру дослідження, збереження та реставрації, Міжнародної ради музеїв та інформаційного центру UNESCO-ICOM.

 

Напередодні «Повстанського карнавалу», організаторам акції (та членам їх сімей!) телефонували співробітники СБУ. У зв’язку з цим організатори зробили висновок, що СБУ також має долю в запланованому будівництві.

 

***

Наразі лишається чекати, що такі акції, як «Повстанський карнавал», відбуватимуться значно частіше, що, крім іншого, наблизить Україну до примарних «європейських стандартів». Лише тоді можна буде сподіватися, що небайдужі громадяни легко й весело добиватимуться перемог, діючи методами, проти яких вітчизняна влада та спецслужби не мають імунітету.


2117 раз прочитано

Оцініть зміст статті?

1 2 3 4 5 Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00 (всього 3 голосів)
comment Коментарі (0 додано)
Найпопулярніші
Найкоментованіші

Львiв on-line | Львiвський портал

Каталог сайтов www.femina.com.ua