”Iнформацiйно-аналiтична Головна | Вст. як домашню сторінку | Додати в закладки |
Пошук по сайту   Розширений пошук »
Розділи
Архів
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Поштова розсилка
Підписка на розсилку:

Наша кнопка

Наша кнопка

Яндекс.Метрика


email Відправити другу | print Версія для друку | comment Коментарі (0 додано)

«Політична криза: позиції громадянського суспільства»

on Серпень 28,2007

image

– під такою назвою 24 липня в Українському Домі відбулася перша Громадянська асамблея України (ГАУ). Цей безпрецедентний форум об’єднав 383 представників громадських організацій зі всієї України для формування суспільного запиту на подолання політичної кризи в державі. У роботі форуму брав участь і засновник «Контрасту» – ГО «Інститут сучасних проблем України».

Асамблея підвела підсумки та узагальнила результати 25 окремих регіональних обговорень, присвячених причинам політико-правової кризи, виробленню рекомендацій політикам щодо способів подолання кризи в інтересах суспільства, а  також формуванню вимог громадськості до поведінки політиків під час виборчої кампанії та після дострокових виборів. У резолюції, прийнятій за основу, зазначено, що головна небезпека теперішньої політичної кризи полягає у відсутності правил гри, які поділяються усіма громадянами і яких безумовно дотримуються усі політики. На рівні центральної влади відбулася фактична руйнація правового поля, а відповідно, правового каркасу держави, яким є Конституція, відбулося повне відчуження влади від громадян і перетворення її на товар.

 Тому Україна потребує нової Конституції, яка має реалізувати суспільний запит на становлення та розвиток української держави й громадянського суспільства. Саме тому Конституція має бути розроблена не секретаріатом Президента і ухвалена не Верховною Радою чи маніпулятивним референдумом, а виключно установчим органом, який виражатиме волю громадян, а не політичних гравців. У разі ігнорування політиками цього принципу громадяни мають право ініціювати проведення референдуму прямої дії для запровадження інституту Конституційної Асамблеї.

На заключне пленарне засідання були запрошені керівники держави та лідери парламентських політичних сил. Проте оргкомітет ГАУ отримав відповідь про неможливість взяти участь у засіданні лише від Президента України та лідера Комуністичної партії України, решта політиків просто проігнорувала форум громадськості.

Учасники зібрання вимагають від посадових осіб та політиків проведення  чесної, прозорої та демократичної виборчої кампанії на основі конкуренції програм, а не спекулятивних чи маніпулятивних технологій, а тим більше таких, що спрямовані на розкол українського суспільства. «Ми проведемо детальний аналіз виборчих програм та результатів додаткового анкетування усіх виборчих штабів щодо розуміння ними конкретних шляхів вирішення найважливіших суспільних проблем. Спроби ігнорувати інтерес громадськості будуть розцінені нами як відсутність позиції або некомпетентність конкретних політичних сил», – повідомили члени оргкомітету ГАУ.

Крім того ГАУ пропонує принципово інший формат передвиборчих дебатів, у якому політики дискутують не між собою про все й ні про що, а з незалежними експертами у конкретних галузях економічного, політичного та суспільного життя. «Якщо ж випадків ігнорування або демагогічних відписок політиків буде більшість, ми залишаємо за собою право агітувати громадян бойкотувати вибори як абсурдні, тобто такі, що не мають раціонального обґрунтування самого вибору», – заявили учасники прес-конференції.

У прес-конференції ГАУ взяли участь члени оргкомітету Ольга Айвазовська (Громадська мережа ОПОРА), Олеся Архипська (секретар Оргкомітету, Міжнародний фонд “Відродження”), Євген Бистрицький (Міжнародний фонд “Відродження”), Ігор Бураковський (Інститут політичних досліджень та економічних консультацій), Володимир Горбач (Інститут євроатлантичного співробітництва), Ігор Когут (Лабораторія законодавчих ініціатив) та Анатолій Пінчук (Український центр розвитку зовнішньоекономічних відносин).

Контактна особа: Олеся Архипська,

 секретар Оргкомітету,

 тел. (+380 44) 231-2462

 

РЕЗОЛЮЦІЯ
Громадянської Асамблеї України

Ми, учасники Громадянської Асамблеї України, яка репрезентує близько 350 громадських об’єднань, констатуємо, що політична криза 2007 року була невідворотною і визначалася низкою політичних, юридичних, соціальних та культурних чинників.

Політична криза в Україні почалася не 31 березня 2007 року, і вона не завершиться проведенням виборів 30 вересня. Сучасна політична криза – це не лише провал конституційної реформи, сумнівної леґітимності, розвал конституційного судочинства, політична корупція, розпуск парламенту та позачергові вибори. Це лише результати процесу державотворення без опори на громадянське суспільство й без врахування політичних, економічних та соціальних інтересів більшої частини громадян. Це наслідок неспроможності політичної еліти сформувати чітку стратегію розвитку України в конкурентному світі, що стрімко ґлобалізується. Це наслідок успадкованої радянської форми української державності, нерозуміння взаємопов’язаності власних та національних інтересів, а також ігнорування державою першочерговості реалізації прав людини та громадянина. Усе це й є корінними причинами сучасної української кризи. Ця криза є викликом не лише для влади й політичних середовищ. Це виклик для всього суспільства і, в першу чергу, для нас, представників сотень громадянських організацій з усіх регіонів України.

Головна небезпека теперішньої політичної кризи – відсутність правил гри, які поділяються усіма громадянами і яких дотримуються всі політики. На рівні центральної влади відбулася фактична руйнація правового поля, і, відповідно, правового каркасу держави, яким є Конституція, відбулося повне відчуження влади від громадян, перетворення влади на товар.

Тому ми, учасники Громадянської Асамблеї України, усвідомлюючи відповідальність перед усіма громадянами України, розуміючи особливість історичного моменту наближення позачергових парламентських виборів та необхідності перегляду Конституції України, заявляємо:

Конституція – це основні правила, що схвалюються й дотримуються суспільством, та на базі яких розвивається держава. Україна потребує нової Конституції – не компромісу еліт чи кланів, а справжнього нового суспільного договору.

Нова Конституція має реалізувати запит громадян на становлення й розвиток Української держави. Саме тому Конституція має бути розроблена не Секретаріатом Президента і ухвалена не Верховною Радою чи маніпулятивним референдумом, а виключно Конституційною Асамблеєю – установчим органом, який фактично засновує нову республіку, державу громадян.

Ми вимагаємо від Президента України, інших посадових осіб та провідних політичних сил:

1.     Проведення  чесної, прозорої та демократичної виборчої кампанії на основі конкуренції програм, а не спекулятивних чи маніпулятивних технологій, а тим більше тих, що спрямовані на розкол суспільства.

Для інформування виборців про реалістичність передвиборчих обіцянок і наявність  детальних програм  розвитку країни доручаємо оргкомітету ГАУ провести опитування (анкетування) учасників виборчого процесу та порівняльний аналіз і проінформувати громадськість про його результати. Звертаємось до ЗМІ з проханням сприяти оприлюдненню цих результатів.

2.     Ухвалення змін до Конституції, які передбачатимуть скликання установчих зборів – Конституційної Асамблеї для прийняття нової Конституції України, делегати якої не матимуть права обиратися до будь-яких органів державної влади протягом 10 років і ухвалять основний закон не для себе чи своїх партій, а для громадян держави.

У випадку невиконання цієї вимоги ми будемо ініціювати проведення референдуму прямої дії згідно ст. 72 Конституції України, щодо зміни ст. 155, 156 Конституції України для запровадження інституту Конституційної Асамблеї.

3.     Проведення громадських обговорень концепцій і проектів Конституції України та підготовки нової конституції як нового суспільного договору між громадянами України та ефективної моделі державного управління, здатної забезпечити успішний саморозвиток українського суспільства та конкурентоздатну економіку.

4.     Впровадження змін до законодавства України, що передбачатимуть:

·        Створення  ефективних інструментів впливу громадян на органи влади та контролю громадян за їхніми діями та діями їхніх посадових осіб, зокрема, через ухвалення нової редакції Закону «Про об’єднання громадян».

·        Повернення громадянам права прямої участі у виборах без посередництва партій, запровадження системи відкритих регіональних списків або часткового повернення мажоритарної виборчої системи (в першу чергу при формуванні органів місцевого самоврядування), скасування партійного імперативного мандату.

·        Створення дієвих механізмів відповідальності представників влади, що обираються громадянами, за невиконання та недотримання передвиборчих програм, включаючи позбавлення посади чи мандату.

·        Реформу системи публічної адміністрації, розбудову системи незалежного судочинства, забезпечення незалежності спеціальних органів державної влади, які мають забезпечувати  реалізацію прав громадян, свободу слова та баланс між владою і опозицією.

Як активісти громадських організацій України ми будемо:

·        здійснювати широкі просвітницькі заходи з метою інформування українського суспільства про загрози, що існують перед ним, та пропозицій щодо їх подолання;

·        проводити кампанії громадського впливу з метою ухвалення змін до законодавства України, перелічених у п. 4, скликання Конституційної Асамблеї, створення й реалізації стратегії розвитку України. 

·        активізувати участь громадян у суспільному житті та в управлінні громадою, регіоном, країною;

·        виступати ініціатором партнерства між різними інституціями та пропонувати ефективні моделі вирішення місцевих, регіональних та національних проблем, у тому числі у вигляді конкретних законотворчих та нормотворчих пропозицій;

·        контролювати дії органів влади та політичних сил з боку суспільства;

·        захищати права громадян України на всіх рівнях.

 

Співгромадяни! Наша з Вами небайдужість, активність та послідовність є запорукою виведення України з кризи та побудови успішної української держави з опорою на інтереси громадянського суспільства.


9391 раз прочитано

Оцініть зміст статті?

1 2 3 4 5 Rating: 4.33Rating: 4.33Rating: 4.33Rating: 4.33Rating: 4.33 (всього 3 голосів)
comment Коментарі (0 додано)
Найпопулярніші
Найкоментованіші

Львiв on-line | Львiвський портал

Каталог сайтов www.femina.com.ua