”Iнформацiйно-аналiтична Головна | Вст. як домашню сторінку | Додати в закладки |
Пошук по сайту   Розширений пошук »
Розділи
Архів
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Поштова розсилка
Підписка на розсилку:

Наша кнопка

Наша кнопка

Яндекс.Метрика


email Відправити другу | print Версія для друку | comment Коментарі (0 додано)

Екоінспектор, підрахуй!

Степан ЖАБКА, Київ on Липень 18,2008

image

Третій місяць поспіль у Національному природному парку «Гомільшанські ліси» на Харківщині триває будівництво будинку співробітника Харківської податкової міліції. Ні прав на земельну ділянку, ні відповідного пакету погоджень забудовник не має. Після численних скарг громадських організацій і самого національного парку, Державна екологічна інспекція у Харківській області провела належну перевірку. Натомість до належних результатів вона не призвела. Громадські організації стверджують, що при підрахунку збитків, нанесених державі, екологічні інспектори нарахували їх на півтора мільйони гривень менше від реальної цифри.

Для початку повернімося до подій квітня цього року. Тоді, 30.04.2008 р. у національному природному парку (НПП) «Гомільшанські ліси», що у Зміївському районі на Харківщині, на ділянці площею біля 0.2 га невідомі встановили огорожу, зігнали неабиякий парк будівельної техніки, завезли будматеріали і розпочали готуватися до будівництва житлового будинку. Проте на ділянці, яку вже почали було засипати землею, у великій кількості зростають рослини, що занесені до Червоної книги України – рябчик малий та косарик тонкий. Місць, де ці рослини почувались би так добре і зростали у такій кількості, в Україні майже не лишилось.

Співробітники НПП «Гомільшанські ліси» і громадські організації почали бити на сполох. Тоді ще ніхто і не уявляв, як несподівано розвиватиметься ця історія далі. У межах кількох днів направили до контролюючих органів безліч скарг. У листах переважно просили виявити особи порушників і притягнути їх до відповідальності. Після цього, на думку природоохоронців, місце зростання зникаючих рослин слід буде відновити коштом порушника. Принагідно просили й перевірити, чи наявні у забудовника погодження, дозволи та рішення будь-яких державних структур та інстанцій щодо правомірності будівництва.

«На нашу думку, жоден дозвіл на приватну забудову природно-заповідних земель не може бути законним. Це випливає з процедури зміни цільового призначення та відчудження земель природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, адже національний прак – це територія загальнодержавного значення. Тим більше, коли йдеться про місця масового зростання видів рослин, занесених до Червоної книги України, будівництво не можливе за будь-яких обставин.» – розповідає заступник голови Нацоінального екологічного центру України (НЕЦУ) Василюк Олексій.

7 травня співробітники національного парку самостійно склали «Акт обстеження території 10 виділу 71 кварталу Задінецького лісництва ДП «Зміївський лісгосп», щодо наявності рідкісних видів рослин та пошкодження їх місцезростання». Акт складався за спеціальним наказом директора «Гомільшанських лісів» і підписаний представниками громадських організацій. На момент обстеження встановлено, що на території виділу 10 кварталу 71 Задінецького лісництва (це точна вказівка місця будівництва), яка являє собою природні заплавні луки та сіножаті, зростають рябчик малий та косарики тонкі, занесені до Червоної книги України. Чисельність рябчика малого оцінюється в 25,59 екземплярів на 1м², тобто 2021,61 тис. екземплярів на виділ. Частина земель виділу (станом на 7 травня 2008 р. становить 688м²), вже засипана купами землі. Частина земельної ділянки засипана розрівняною землею, тут розміщені: будівельний вагончик, туалет, будка з собакою, цистерни; складені будівельні матеріали (бетонні плити, купи землі, глини, піску та гравію). Площа зайнята будівельними матеріалами станом на 7 травня 2008 р. складає 605м², площа території засипаної розрівняною землею – 1296м². По північному та західному краям ділянки прорита канава під огорожу якої складає 41м².

Отже, загальна площа пошкоджених природних заплавних лук, сіножатей та місцезростань червонокнижнго виду рослин рябчика малого станом на 07.05.2008 року становить 2715 м², або 0,2715 га. Кількість знищених рослин рябчика малого (Червона книга України, ІІІ категорія) становить 69477 екземплярів.

Крім того, проведене співробітниками НПП «Гомільшанські ліси» 26.06.2008 р. обстеження ділянки також зафіксувало, що на території виділу, зростають косарики тонкі (1566,57 тис. екземплярів на виділ, 19,83 екземпляра на 1м²) та орхідея зозулинець болотний (4 екз.).

2 червня Державна екологічна інспекція у Харківській області провела перевірку і підтвердила, що скарги громадських організацій справді обгрунтовані. У «Акті обстеження території виділу 10 кварталу 71 Задінецького лісництва ДП «Зміївський лісгосп» щодо наявності рідкісних видів рослин та пошкодження їх місцезростання», складеному екінспекторами говориться, що загальна площа пошкоджених природних заплавних лук, сіножатей та місцезростань червонокнижних видів рослин рябчика малого та косариків тонких станом на 02.06.2008 р. становить близько 2730 м², або 0,2730га.

При перевірці ділянки, представники Держекоінспекції відмовились обраховувати кількість знищених рослин, занесених до Червоної книги, а просто обрахували площу пошкодженої ділянки. На порушника природоохоронного законодавства склали протокол про адміністративне правопорушення, який направили до суду.

На думку Державної екологічної інспекції у Харківській області, сума збитків, обрахована відповідно до Постанови КМУ №399 від 01.06.1993 р., складає 434 грн.

Зрозуміло, що така смішна цифра, як і послідовність дій Державної екологічної інспекції у Харківській області в даній ситуації є абсолютно неадекватними щодо масштабів порушення. Членами НЕЦУ висловлено недовіру Держекоінспекції у Харківській області, у зв’язку з чим до контролюючих органів і МВС направлені прохання перевірити законність її дій при перевірці порушень в «Гомільшанських лісах». Такі заяви та висловлена недовіра не є голослівними: у своїй скарзі природоохоронці доводять, що при обрахуванні збитків, було грубо проігноровано безліч вимог природоохоронного законодавства. Як наслідок – при обрахуванні збитків використана лише одна стаття «Такси для обчислення розміру компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин з числа видів, занесених до Червоної книги України, Європейського червоного списку тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі, та знищенням їх місцезростання», що затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 1993 р. N 399. Фактично, це такса, згідно з якою з порушника стягуватиметься найменша сума збитків з усіх можливих.

Отож, забудовник мусить заплатити АЖ 434 грн і може спокійно будуватись далі.

«Використання цієї такси практично не має сенсу, адже йдеться про територію національного парку, що є землями природно-заповідного фонду. Для земель природно-заповідного фонду передбачена система спеціальних такс. Оскільки харківські екологічні інспектори мають власну позицію, відмінну від чинного законодавства, ми змушені були провести альтернативний підрахунок суми нанесених державі збитків, – говорить Олексій Василюк. - Для підрахунків було використано ті самі акти, якими з самого початку були зафіксовані порушення. Нічого нового. Крім, звісно, результатів обрахунку».

ДОВІДКА. Згідно з «Таксою для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної природним комплексам територій та об’єктів природно-заповідного фонду внаслідок самовільного використання їх земель», що затверджена Постановою КМУ від 21 квітня 1998 р. N 521, за самовільне використання земельних ділянок під будівництво постійної споруди за 1 кв. метр площі 200 грн, копання траншей, ям тощо за 1 кв. метр 25 грн.
Згідно з «Таксою для обчислення розміру шкоди, заподіяної територіям та об’єктам природно-заповідного фонду внаслідок знищення або пошкодження трав’яного покриву», що затверджена Постановою КМУ від 19 квітня 1993 р. N 287, за пошкодження природних сіножатей та пасовищ (за кожний квадратний метр) - 0,01 мінімальної заробітної плати.

Згідно з «Таксою для обчислення розміру компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин з числа видів, занесених до Червоної книги України, Європейського червоного списку тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі, та знищенням їх місцезростання», що затверджена Постановою КМУ від 1 червня 1993 р. N 399, за кожну трав’янисту рослину, незалежно від розміру - 12 та 9 грн (відповідно – для рябчиків та косариків).; за знищення природних луків, сіножатей, пасовищ, боліт та інших місцезростань рослин, занесених до Червоної книги України, унаслідок переорювання, затоплення, відведення під забудову, розробку корисних копалин, садово-городні ділянки, залісення, а також у разі різкої зміни гідрологічного режиму чи забруднення хімічними речовинами, яке призвело до загибелі рослин, відшкодування нараховується в сумі 1500 гривень для видів рослин першої категорії, 1000 гривень – для видів рослин другої і третьої категорії за один гектар площі.

Всього названі такси дають загальну суму збитків 1 456 284 грн. Тобто Державна екологічна інспекція у Харківській області недорахувала під час своїх досліджень майже 1,5 мільйони гривень. За фактом виявлення порушення також не надано припис звільнити ділянку від привнесеного ґрунту і відновити природне місцезростання зникаючих рослин до вихідного стану. Значна частина популяції зникаючих рослин ще не знищена, проте буде знищена в разі продовження робіт на ділянці.

Згадується помаранчевий майдан з його неоднозначними закликами «Підрахуй!». Зараз, схоже, «підрахувати» доведеться екологічним інспекторам. Адже скарги на бездіяльність екоінспекції вже чекають на розгляд вищестоячими органами і МВС.

Під час розслідування громадських організацій встановлено, що ділянка вилучена з території ДП «Зміївське лісове господарство» на користь громадянина Макаренка М.М. Про це видане спеціальне розпорядження Голови Харківської обласної державної адміністрації №288 від 12.05.2008 р. Площа відведеної ділянки становить 0,15 га. Таке рішення саме по собі є протизаконним, адже йдетьбся про територію Національного природного парку «Гомільшанські ліси», вилучення земель зі складу якого можливе лише у випадку прийняття відповідного Указу Президента України з подання Кабінету Міністрів України. У даному випадку ця умова дотримана не була. Тим більше, на території ділянки зростають види рослин, занесені до Червоної книги України: завдяки цьому її вилучення зі складу НПП «Гомільшанські ліси» не можливе в принципі. До речі, з території національного парку ділянка не вилучалася. Відтак прийняття розпорядження є грубим перевищенням повноважень, відповідальність за що передбачена законодавством. Це ще окрема розмова. Також відомо і те, що гр. Макаренко М.М. не має відповідного пакету погоджувальної документації на дане землевідведення (у т.ч. позитивного висновку Державної екологічної експертизи) та належно оформлених правовстановлюючих документів на право користування земельною ділянкою.

Проте, не дивлячись на всі названі порушення, ГУ МВС України у Харківській області відмовило в порушенні кримінальної справи. Таке рішення є передчасним, адже воно зовсім не спростовує беззаперечного факту нищення рослин, занесених до Червоної книги України та місця їх зростання а також території НПП «Гомільшанські ліси» без вилучення її з його складу.

Відповідь на питання, чому ж так дивно повело себе ГУ МВС України у Харківській області може критись у цікавому факті, що забудовник, гр. Макаренко М.М. сам є працівником податкової міліції у Києвському р-ні м.Харкова.

Про подальший розвиток подій навколо самозахоплень території НПП «Гомільшанські ліси» читайте у наших наступних матеріалах.


2414 раз прочитано

Оцініть зміст статті?

1 2 3 4 5 Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00Rating: 5.00 (всього 5 голосів)
comment Коментарі (0 додано)
Найпопулярніші
Найкоментованіші

Львiв on-line | Львiвський портал

Каталог сайтов www.femina.com.ua